Güvenliğimiz İçin Kış Lastiği

Güvenliğimiz İçin Kış Lastiği

Güvenliğimiz İçin Kış Lastiği

Kış lastikleri; 7°C ile -40°C’nin arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi engelleyen ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı arttırıcı kılcal desenlere sahip lastik türüdür. Kış lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine nazaran yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlamasıyla bilinir. Fren mesafesini yüzde 50’ye kadar kısaltır. Kışın kış, yazın yaz lastiği kullanıldığında her iki lastiğin yıpranma oranı düşük olacağından lastiklerin kullanım ömrü iki katına kadar uzamaktadır.

Kış lastikleri; ıslak, karlı ya da buzlu yollarda araçların yolu kavramasını sağlamak için özel olarak tasarlanan ve bunun için her sürücü tarafından tercih edilmesi gereken lastik türüdür.

Kış Lastiği ve Sağladığı Güvenlik

Kışın karlı zeminde kış lastiği kullanımı yol tutuşunu iyileştirerek patinajı azalttığından daha az yakıtla daha uzun yol almayı beraberinde getirir. Yaz mevsiminde kullanılmakta olan kış lastiği de yola daha fazla tutunacağı için daha fazla yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Bu sebeple, kışın kış lastiği, yazın da yaz lastiği kullanmak oldukça ekonomik bir düşüncedir. Fakat en önemli değer olarak gördüğümüz can ve mal güvenliğine olan katkısı ise kıymet biçilemez olarak değerlendirilir.

Doğru lastiği seçmek, güvenlik için oldukça önemli bir mevzudur. Yaz lastikleri yerine dört mevsim lastikleri tercih edilirken; sürüş koşulları, bölgenin iklim şartları ve performans ihtiyaçları göz önüne alınması gerekir. Dört mevsim lastikler, kar ve buzlanma gibi ağır kış şartlarıyla çok sık karşılaşılmıyorsa tercih edilmelidir. Kar yağışının bol olduğu yerlerde ise mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Bu durum, yol tutuş güvenliğini de beraberinde getirir.

Ülkemizde kış lastiği kullanımı yeterli düzeye ulaştığı takdirde, ilgili aylarda meydana gelecek kaza sayısı azalacak; can ve mal kaybı da aynı oranda düşecektir. Kış lastiği kullanma, tamamen bilinçli sürücü davranışıdır. Aksi takdirde yani kış lastiği kullanılmadığı durumlarda, kış lastiğinin güvenliği sağlamasına ilişkin tüm hususlar havada kalır ve konuya ilişkin aksiyon alınmamış olur.

Kış aylarının gelmesi konusunda diretilmeden kış lastiği kullanımı konusunda yerinde ve bilinçli hareketler, ülkemizde kış aylarında meydana gelen kazaların azalmasını sağlayacak ve daha güvenli yol tutuş keyfi kış lastiği kullananları bekleyecektir.

Whatsapp