Neden Kar Lastiği Kullanıyoruz?

Neden Kar Lastiği Kullanıyoruz?

Neden Kar Lastiği Kullanıyoruz?

Kar lastiği, kar ve yağmur gibi hava koşullarından bağımsız olarak sıcaklık 7°C’nin altına düştüğünde araçlarda kullanılmak üzere üretilmektedir. Ülkemizde yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçiş oranı düşük olsa da sürüş güvenliği bakımından bu konunun önemsenmesi ve atlanılmaması gerekir. Kar lastiği ya da kış lastiği, daha iyi yol tutuşu sağlamak üzere farklı bileşenlerden ve değişik bir teknoloji ile üretilmektedir. Yaz lastiğine nazaran, düşük sıcaklıklarda esnekliğini korumakta ve yol tutuş kabiliyeti yüksek olmaktadır. Kar lastikleri, kaygan zeminde yüzde 40 ila 50’ye varan oranda daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Kar lastikleri, fren mesafesinde de yaz lastiklerine nazaran oldukça büyük farklar göstermektedir.

Kar Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır?

Yaz lastiklerinden kar lastiklerine geçiş yapmak için illa da kar, yağmur ve buzlanma gibi kötü hava şartlarının beklenmesi gerekmez. Hava sıcaklığının düşmeye başladığı ekim ayı kar lastiklerini takmak için uygun bir zaman dilimidir. Kar lastikleri yalnızca karlı ve buzlu zeminde değil; çamurlu, yağmurlu ve kaygan zeminlerde de yaz lastiklerine göre avantajlıdır. Kar lastikleri aynı diş yapısına sahip olup aynı markaya ait olmalı; aracın dört tekerine de aynısı takılmalıdır. Aksi takdirde tekerler arasında birbirinden farklı tutuş güçleri olacağından; aracın savrulma riski artmaktadır. Bununla birlikte, her 10 bin kilometrede bir, lastiklerin ön ve arka değişiminin yapılması; aşınma yönlerinin değişimi için önerilen bir eylemdir.

Kar Lastiği Neden Kullanılır?

Kar lastiği kullanma nedenlerini maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sürücülerin çoğu, zorlu kış şartlarında araç sürerken kış lastiklerinin kendilerine ekstra bir güvenlik sunduğunu fark etmektedir. Bunun farkına varan ve yol tutuş kalitesini gerektiği kadar önemseyen her sürücü, kar lastiğini veya kış lastiğini vazgeçilmez bulmaktadır.
  • Kar lastiklerinin sırt blokları daha geniş olup sırt deseninde kışın yolda, tepelerde ve keskin virajlarda; lastiğe yol tutuşu için ekstra kavrama gücü veren ve kar birikimini engelleyen ekstra kanallar mevcuttur.
  • Özel olarak formüle edilmiş sırt kauçuğundan üretilen kar lastikleri, otomobili buzlu ve karlı yollarda kontrol etmeyi kolaylaştırır.
  • Düşük sıcaklıklarda yaz lastikleri kar lastiklerine göre daha hızlı aşınmaktadır.
Whatsapp