Rot Balans Nedir?

Rot Balans Nedir?

Rot Balans Nedir?

Rot balans, araç tekerleklerinin doğru yönlere bakmasına yardımcı olan bir ayar türüdür. Rot balansa araçlarda rot balans ayarı ismi verilmiştir. Bu ayar araç tekerleklerinin arasındaki açıyı eşit şekilde ayarlamayı sağlar. Rot balans ayarının araca mutlaka bir uzman tarafından yaptırılması gerekir. Çünkü rot balans ayarı için çeşitli makinelerden yardım alınır.

Rot Balans Önemi Nedir?

Rot balans, açarlarda doğru bir sürüş için önemli ayardır. Özellikle tekerleklerin arasındaki farkı ortadan kaldıran bu ayar, araçlarda rot balans ayarı sebebiyle ortaya çıkan muhtemel arızaları ortadan kaldırır. Aynı zamanda ayar bozukluğu sebebiyle yaşanan direksiyon ve araç titremeleri için rot balans ayarı yapılır.

Araçlara rot balans ayarı yapılmasındaki temel amaç araç tekerleklerine giden ağırlıkların eşit şekilde yayılmasını sağlamaktır. Eğer araçta bir balans ayarı bozukluğu varsa aracın kendisi ve direksiyonu titremeye başlar. Bu titremenin hızı yüksek hızlara ulaştığı zaman daha çok hissedilir hal alır. Bu gibi durumlarda kesinlikle araçlara rot balans ayarı yapılması gerekir. Rot balans ayarı yapıldığı zaman araç da titreme ve direksiyonda yaşanan sıkıntılar biter.

Rot Balans Ayarı Ne Zaman Yaptırılmalı?

Araca yapılan rot balans ayarı araç tekerleklerine eşit şekilde ağırlığın gitmesini sağlar. Eğer araçta rot balans ayarı bozuksa bu durumda araç titremeye başlayacaktır. Özellikle yüksek bir hız yapıldığı zaman araç daha çok titremeye başlayacaktır. Bu titreme, eğer rot balans ayarı bozukluğu ön tekerlekteyse daha çok aracın ön kısımları arka tekerlekteyse de daha çok aracın arka kısımları titrer. Bu durumda bir uzman tarafından rot balans ayarı yaptırılmalıdır.

Rot balans ayarının yapılması için önce aracın bütün tekerlekleri çıkarılır ve rot balans ayarının yapılacağı yerlere bu tekerler yerleştirilir. Daha sonra jantların ve lastik basınçlarının normal olup olmadığı durumuna bakılır. Eğer başka bir bozukluk varsa önce bu hasarlar giderilmeye başlanır. Ardından bu cihazlarda aracın tekerlekleri döndürülür. Aracın tekerlekleri dönerken cihazın bağlı bulunduğu bilgisayar ayarlarının bozukluk derecesini bildirir. Konunun uzmanları ise tekerleklerin gerekli yerlerine uygun ağırlıklar koyarak rot balans ayarını tamamlar.

Whatsapp