Kış Lastikleri

Kış Lastikleri

Kış Lastikleri

Her kış ilk kar yağışı birçok kazaya neden olur. Sürücüler, kaygan, karla kaplı yollarda güvenli bir şekilde gezinmek için ne gerektiğini unutur. Kış aylarında kazasız kalabilmek için farklı sürüş becerilerine ihtiyaç vardır. Zorlu hava koşullarında güvenli bir şekilde yolculuk yapmanın ilk adımı, kar lastikleri kullanmaktır. Kışın yolculuk yapıyorsanız kar lastiklerinden vazgeçmemelisiniz.

Kış Lastikleri Nedir ve Dört Mevsim Lastiklerden Farkı Nedir?

Kış sürüşü birçok farklı zorluk içerir. Şiddetli kar yağışı, buzlu yollar, yağmur suyu gibi faktörler, güvenli sürüşü tehlikeye sokar. Kış lastikleri, dört mevsim lastiklerinden önemli ölçüde daha iyi performans göstermek ve zorlu iklim koşulları ile başa çıkmak için özel olarak üretilmiştir. Kış lastiklerini benzersiz kılan özellikler şunlardır:

  • Daha fazla esneklik: Aşırı soğuk havalar, dört mevsim lastiklerinde sırt kauçuğunun sertleşmesine neden olur ve bu da lastiğin, yolu kavramasını zorlaştırır. Kış lastikleri daha esnektir ve daha fazla kavrama sağlar.
  • Olağanüstü çekiş gücü: Kış lastiklerinin farklı sırt tasarımları, kar birikmesini önleyerek, karı lastikten dışarı doğru itmeye olanak tanır.
  • Daha iyi direksiyon ve fren sistemi performansı: Kış lastiklerinin esnekliği ve yumuşaklığı, lastiklerin kaygan bir yüzey üzerinde kaymasını önleyen daha iyi bir tutuşu mümkün kılar.
  • Kaymayı azaltır: Sulu ve karlı yollarda aracın kayması, yetersiz lastik sırtının ve durgun suyun bir fonksiyonudur. Aracın kayması, lastiklerinizin yolla temasını kaybetmesine neden olduğunda meydana gelir. Fakat kar lastikleri kullandığınızda böyle bir problemle karşılaşma olasılığınız düşüktür.

Kış Lastiklerini Ne Zaman Takmalısınız?

Kış lastiklerini Kasım başından Nisan sonuna kadar kullanabilirsiniz. Kış lastikleri yıl boyunca üretilmez. Seçtiğiniz lastiklere bağlı olarak, yalnızca sınırlı bir süre için piyasada bulabilirsiniz.

Kış Lastikleri Ne Kadar Dayanır?

Kış lastikleri ortalama 4-5 ay gibi bir süre kullanıldığı için yaklaşık sekiz ila dokuz yıl boyunca dayanabilir. Bu aynı zamanda dört mevsim lastiklerin ömrüne de katkıda bulunur.

Kış Lastikleri Hakkında Bunları Unutmayın

  • Kış lastiklerini daima kış mevsiminden sonra yıkayın.
  • Lastikler dik veya üst üste istiflenebilir. Güvenlik için çok yükseğe istiflemeyin.
  • Yağların, kauçuğun içinde kalmasına yardımcı olmak için lastiklerinizi, hava geçirmez torbalarda muhafaza edebilirsiniz.
  • Kış lastiklerini ısıtıcı veya radyatör yakınında tutmayın.
Whatsapp