Maltepe Rot & Balans

Maltepe Rot & Balans

Maltepe Rot & Balans

Rot Balans ayarı her araçta dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Çünkü aracın ön lastiklerinin yön değişimini ve ağırlığını her noktaya eşit şekilde dağıtmaya yarar. Aracın kontrolünün kaybedilmemesi için Rot Balans ayarının düzenli ve periyodik aralıklarla yaptırılması gereklidir. Maltepe bölgesinde ikamet edenler ve bölgede sürekli olarak bulunanlar için fuatotomotiv.com Rot Balans ayarı hizmeti vermektedir. Her türlü araç için Rot Balans ayarı yapan Fuat Otomotiv bölgenin en güvenilir ve tercih edilen firmalarından birisidir.

Rot ayarı nedir?

Rot ayarı aracı komuta etmeye ve direksiyon ile yön vermeye yarayan ayardır. Direksiyon hangi yöne çevrilirse aracın tekerleklerinin de o tarafa çevrilmesine yardımcı olur. Rot ayarının düzgün olmaması araçların seyir halinde iken kaza yapmasına yol açabilir. Trafikte aniden direksiyon kontrolünün kaybedilmesi aracın hangi yöne doğru gideceğini belirsiz hale getirir. Bu da ağır sonuçlara yol açabilir.

Rot ayarının düzgün olmaması aracın seyir halindeyken sağa veya sola çekmesine yol açar. Yahut sağ veya sol tarafa manevra yapıldığında aracın lastiklerinden ses gelirse bu rot ayarının düzgün olmadığı anlamına gelir.

Rot ayarı bozuk olduğunda ise hemen bir otomotiv dükkanına götürülerek araç kontrol ettirilmelidir.

Rutin olarak ise her 5.000 km'de rot ayarının baktırılması gereklidir.

Balans ayarı nedir?

Balans ayarı ise tekerleklerin birbirine göre konumunu belirleyen ayardır. Tekerlekler arası açı ve doğrultunun her zaman eşit olması gerekir. Bu eşitlik aracın seyir halindeyken düzgün ve kontrollü gitmesi için gereklidir. Genellikle balans ayarında sıkıntı olan araçlar trafikte seyir halindeyken titreme yapar. Tekerleklerin düzgün açıyla gitmiyor olması aracı zorlar ve bir sorun olduğuna dair sinyal verir.

Balans ayarı da aynı rot ayarı gibi her 5.000 km'de rutin olarak yaptırılmalıdır. Bu ayarlar genelde birlikte aynı anda yaptırılır. Hem tekerlekler arası denge hem de direksiyon ve tekerler arası bağlantı tam ve düzgün olduğunda aracın seyre çıkması için bir engel kalmamış demektir.

Maltepe bölgesinde her türlü araç bakım için fuatotomotiv.com ‘e gelebilirsiniz.

Whatsapp